short haircuts for women tabela modelleri kayseri avukat prefabrik ev fiyatları ve modelleri
Vinçli Taşımacılık

Şehit ve gazi ailelerine firmamızdan aldığı tüm hizmetler ücretsizdir. 🇹🇷

Vinçli Taşımacılık

Vinçli taşımacılık nedir?

Taşımacılık sektöründe vinçli taşımacılık adı altında sunulan bütün hizmetlerin toplamı olarak ifade edilmektedir. Oldukça farklı ve zor bulunan bu hizmet her firma tarafında verilmemektedir. Nedeni ise, bu hizmetin verilmesinin araçlara vinç sistemi kurulması ile ilgili olmasıdır. Vinçle gerçekleştirilen bütün hizmetlerde yüke göre belirlenen uygun ağırlıktaki vinçler yüklerin kaldırılarak başka bir noktaya aktarılmasına olanak sağlamaktadır. Gövde ve koldan oluşan vinçler yaptıkları yatay ve dikey hareketlerle ağır yükleri oldukça kolay şekilde değiştirebilmektedir. Vinçlerin kaldırdıkları yüklerin ağırlıkları 10 ton ile 60 ton arasında değişmektedir. Kol uzunlukları ise 40 metreye kadar çıkmaktadır.

Vinçli taşımacılık hizmetinde vinç makineleri kamyonların üzerinde bulunmaktadır. Kolay ve hızlı yer değiştirme özelliğine sahip bu vinçler sayesinde taşıma hizmeti kolaylıkla gerçekleşmektedir. Taşımacılık hizmetine bakıldığında iki şekilde verildiği görülmektedir. Bunlar;

 • Ağır yükler için kullanılan vinçli taşımacılık hizmeti,
 • Yüksek yerlere ulaşmak için kullanılan vinçli taşıma hizmeti şeklindedir.

Ağır yükler taşınırken tercih edilen vinç makineleri özel olarak yük aktarma merkezlerinde kullanılmaktadır. Limanlar ağır yüklerin en sık taşındığı alanlardır. Taşımacılık gerçekleştirilirken hizmeti sunan vincin büyüklüğü taşınacak yükün ağırlığına göre değişiklik göstermektedir. Kamyon büyüklüğüne bakıldığında vincin taşıyacağı yük maksimum 6 tona kadar ulaşabilmektedir. Yüksek yerler için sağlanan vinç taşımacılığı daha ziyade şehir merkezlerinde sunulmaktadır. Evin tahliyesi gibi durumlarda yüksek binalardan eşyaların kamyona aktarılması bu vinçlerle yapılmaktadır.

Vinçli taşımacılıkta dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Oldukça ağır yüklerin talep edilen yere taşınması için vinçlerden faydalanılmaktadır. Vinçli taşımacılık günümüzde oldukça fazla talep gören hizmet kolları arasında yer almaktadır. Ağır yükleri taşıyan makineler çeşitli iş kolları için sıklıkla tercih edilmektedir. Kendini sürekli olarak geliştiren, yenileyen bir alan olarak karşımıza çıkan vinçli taşımacılık ihtiyaçlara karşılık vermektedir. Vinç kullanımı sırasında dikkat edilecek hususların başında işe uygun vinç seçimi gelmektedir. Uygun makinenin kullanımı ile verimin artması, hızlı ve kolay taşımacılığı sağlamaktadır. Günümüzde artan taleplere cevap vermeye çalışan vinçli taşımacılık firmaları beklenen hizmete yönelik tedbirler almaktadır. Yükün cinsine, taşınacak mesafeye, uzunluğuna gibi kriterlere bakılarak uygun önlemler alınmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken hususlara değinmek gerekirse;

 • Makine kontrollerinin yapılması,
 • Araçların bakımlarının ve tamirlerinin aksatılmaması,
 • Makinelerin kapasitelerinin tam olarak kullanılması,
 • Araçlarda meydana gelecek arızalarda yetkili servislere danışılması,
 • Vinçlerin iş yükünü taşıyacakları durumda olmaları,
 • Vinçlerin gerekli olan teknolojiye sahip olmaları şeklinde sıralanmaktadır.

Bütün taşımacılık işlemlerinde ne tür eşyanın taşınacağı hesap edilmelidir. Ne kadar süreyle makinelerin kiralanacağı belirlenerek gereken başvuru yapılmalıdır. Sektörel problemlerin çözümü için birçok firma kullanılmaktadır. Vinçli taşımacılık alanında en önemli husus gerekli önlemlerin alınması, risklerin ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Talep edilecek bütün vinçler için belirli kullanım kuralları mevcuttur. Firmaların tercihi yapılırken de belirli hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Vinçli taşımacılık hizmetinde fiyatlandırma nasıldır?

Vinçli taşımacılık gereksinimlerine artan talep saatlik, aylık kiralama gibi seçenekleri beraberinde getirmiştir. Bu talepleri dikkate alan firmalarda gün geçtikçe gelişerek iyi noktalara gelmektedir. Özellikle inşaat alanında ağır malzemelerin taşınmasında vinçlerin kullanımı yaygındır. İhtiyaçların giderilmesi için kullanılan makineler için aylık vinç kiralama hizmeti sunulmaktadır. İhtiyacın ne olduğu, hangi vinç ile bu ihtiyacın karşılanacağını bilmek son derece önemlidir. Aksi halde yapılacak yanlış tercihler ciddi riskleri beraberinde getirmektedir. Bu kayıplar sağlık ve para kaybı olarak belirtilebilmektedir. Kiralama bedelleri firma, vincin özellikleri, yük taşıma kapasitesi, süresi gibi değişkenlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Vinç taşımacılık için sürekli kullanılmayacaksa satın almak mantıklı bir yaklaşım olmamaktadır. Bunun yerine kiralama yöntemi düşünülmelidir. Kiralama yapmadan önce firmanın araştırılması, güvenilir kişilerle irtibat kurulması, risklerden uzak şekilde seçimlerin yapılması sağlanmalıdır.

Daha net şekilde ifade etmek gerekirse fiyat çeşitliliği firmaların kendi içerisinde uyguladıkları fiyat politikaları ile oldukça alakalıdır. Vinç taşımacılık hizmetlerinde fiyatı etkileyen faktörler;

 • Vincin kiralanma süresi (günlük, saatlik, aylık ya da yıllık)
 • Bedelin ne şekilde ödeneceği,
 • Talep edilen vinç modeli,
 • Kaç vinç kiralanacağı,
 • Vinçteki hareketlilik, erişim kapasitesi,
 • Makinelerdeki ağırlık kaldırma kuvveti şeklindedir.

Vinç taşımacılığı büyük ölçekli bir hizmet olduğu için yüksek maliyetlidir. Standart kamyonların yerine kullanılacak olan bu araçlar fiyat bakımından daha yüksektir. Firmaların sahip olduğu bu vinçleri personelleri ile birlikte saatlik, aylık ya da yıllık olarak kiralamak mümkündür.

Vinç taşımacılık firmaları neye göre tercih edilmelidir?

Vinç yardımı ile gerçekleştirilen taşımacılık çalışmaları için pek çok firma bulunmaktadır. Bu firma çeşitlilikleri beraberinde fiyat farklılıklarını da getirmektedir. Her firma kendi bünyesinde özel olarak fiyatlandırma gerçekleştirmektedir. Bu politikaya yönelik kiralama işlemi gerçekleştirmektedir. Vinçli taşımacılık hizmetleri büyük yatırım gerektiren nakliye çalışmaları olduğu için saatlik ücretler baz alınarak kiralanmaktadır. Kişilerin ve kurumların vinçli taşımacılık hizmetlerinden yararlanmak istediklerinde bazı hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunlar;

 • Vinçli taşımacılık firmalarının yetki belgelerinin olması,
 • Vinç şoförlerinin gereken belgelere sahip olmaları,
 • Firmanın vergi levhasının ve sigortasının olması,
 • Sözleşme yapılması,
 • Referansları,
 • Kiralanacak araçların büyüklüğü,
 • Teknik bakımının olup olmadığı,
 • Tüm risklere yönelik alınan tedbir önlemleri şeklindedir.

Kapsamlı hizmet sunan tüm firmalar gerekli olan bütün tedbirleri almakla yükümlüdür. Vinçli taşımacılık oldukça tehlikeli bir sınıfta olduğundan buna özel olarak dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle bu işi yapan firma yetkilileri ile doğru iletişim kurmak sürecin sağlıklı ilerlemesini sağlamaktadır. Araçların güvenliği, personelin kalitesi, sağlayıcı firmanın güvenilirliği ve referansları tüketici olarak mutlaka dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Vinç kiralamak isteyen tüm kişi ve kurumların sağlayıcı firma seçimlerinde öncelikle dikkat etmesi gereken başlıklar; yeterlilik belgeleri, resmi evraklar, sözleşmeler, personelin güvenliği ve taşınan mal güvenliği şeklinde olmalıdır.

Vinçli taşımacılık en sık hangi alanlar tarafından tercih edilmektedir?

Vinçli taşımacılık hizmetleri farklı birçok alanda etkin olarak tercih edilmektedir. Yüklerin kaldırılması, ekipmanların sahneye bırakılması, yüksek binalarda taşınma, trafolarda elektrik çalışmalarının yapılması, camların silinmesi, tünel yapılması, bakım-onarım işlerinin yapılması gibi çalışmalarda kullanılmaktadır. Farklı ihtiyaçlardan dolayı kısa süreli vinç kiralama en sık tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadır. İnşaat sektöründe özellikle tercih edilen vinç kiralama hizmeti sunan firmalar için oldukça karlı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Daha açık şekilde ifade edilmesi gerekirse vinçli taşımacılık hizmeti;

 • Fabrika kurulumunda, montaj ve demontaj işlerinde,
 • Makine taşımacılığında,
 • Gemi ve tersane yük taşımacılığında,
 • Tabela, pano montajı ve demontajında,
 • Trafoların montajında,
 • Endüstriyel alanda,
 • Yalıtım ve dış cephe işlemlerinde,
 • Ağır makinelerin taşınmasında kullanılmaktadır.

Buna benzer alanlarda vinçli taşımacılık hizmetlerinden yararlanılmaktadır. Yararlanılan her hizmetin bedeli farklı olmakla birlikte firmaya göre değişiklik göstermektedir. Alınacak hizmete yönelik belirli tedbirlerin alınması, yetkililerle temasın her daim sürdürülmesi güvenli ve risksiz taşımacılığı beraberinde getirecektir. Bakıldığında vinçle yapılan tüm taşımacılık işlemleri oldukça kapsamlı ve tehlikeli olmaktadır. Bu nedenle makinelerin teknik bakımlarının yapılması, gereken önlemlerin alınması, özel eğitimli ve sertifikalı personellerin görevde olması sıfır risk ile sonuca götürecek adımlar arasında bulunmaktadır.

Günümüzde ağır yük taşımacılığı yapan firmaların sayısında ciddi artış olduğu gözlemlenmektedir. Bunun nedeni farklı sektörlerdeki ağır yüklerin veya benzer işlerin yapılmasının gerekliliğidir. Kısa süreli işler için yeni bir vinç almak oldukça saçma ve masraflı olacağından en doğru çözüm yetkili bir firma ile anlaşarak aracı kiralamaktır. Bu işlemleri gerçekleştirirken firmaların ne tür hizmetler sunduğunu öğrenmek, fiyat bilgisini kıyaslamak gerekmektedir.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com