short haircuts for women tabela modelleri kayseri avukat prefabrik ev fiyatları ve modelleri
Konteyner Taşımacılığı

Şehit ve gazi ailelerine firmamızdan aldığı tüm hizmetler ücretsizdir. 🇹🇷

Konteyner Taşımacılığı

Konteyner Taşımacılığı ve Konteyner Nedir?

Konteyner Taşımacılığı sorusuna cevap vermek için en başta konteynerin ne olduğunu tanımlamak gerekir. İngilizce “container”,  Türkçeye yerleşmiş haliyle “konteyner” çeşitli boy, genişlik ve yükseklikte bulunan büyük kutu ya da sandıklar olarak tanımlanabilir. Bir tür ambalaj sistemi diye tanımlamak da mümkündür. Ancak farkı çok büyük ebatlarda olmasıdır 20feet (5,85 metre) ve 40feet(11,90 metre) gibi. Feet olarak yazmamızın nedeni üretimlerinin de bu ölçü üzerinden yapılmasıdır. 20 ve 40 feet (DC) uzunluğundaki konteynerlerin ana malzemesi genellikle çeliktir ve sağlamlığı esas olduğundan örneğin 40 feet uzunluğunda bir konteyner yapımında yaklaşık iki buçuk ton çelik harcanır. Bu, her köşesinden 96 tonluk bir yükü kaldırabilecek, zemini ise cm² de 24,5 kg’lık yükü taşıyabilecek şekilde tasarlanması ve üretilmesi demektir. Ayrıca her konteynerin üzerinde gemiye, trene, tıra ya da benzer bir taşıta bağlayacak, taşıyacak ekipmanlar bulunur. Yeri gelmişken belirtmekte fayda var: Konteynerlar, dünya ölçeğinde standart olarak 20 ve 40 feet (DC) olarak üretilirler ve 45 feet veya 48 feet uzunluğunda olanlar çok nadiren kullanılırlar. Ayrıca bunlar da uluslararası standartlar (ISO) dışında ölçülerdir.

İşlevine gelecek olursakiçine yerleştirilen her türlü ürünün hasara uğramadan güvenli şekilde muhafaza edilmesini sağlamaktır. Bu nedenle içine her ne yerleştirecekse buna uygun konteynerin kullanılması gerekir. Bu da farklı konseptlerde, işlevsellikte konteynerlerin üretilmesini gerektirir. Bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Standart ya da kuru yük konteyner modeli, en yaygın olarak kullanılan konteynerdir. Tam kapalı şekilde üretilen, dört tarafı panelli ve ön kısmı kapaklı olan konteyner, her türlü eşya ve malın taşınmasına olanak sunar.

Diğer bir konteyner modeli, gerektiğinde üstü açılabilir olandır. Böyle üretilmesinin nedeni, uzun ve ağır eşyaları üstten rahatça yüklemek ve taşımaktır.

Açık tavan konteynerler ise 5 panelli tasarlanmışlardır ve dört yanı kapalı ve zeminlidir, üst kısmı da tamamen açıktır. Üstten yüklemeye uygundur.Yine yüksek ve uzun yüklerin rahatlıkla taşınabilmesine olanak tanır.

Diğer bir konteyner modeli açık olandır. Sadece zemin vardır, yan duvarlar ve tavan kısmı yoktur. Ağır araçlar, iş makineleri, askeri araçlar, beton bloklar gibi ağır ve yüksek malları ve ürünleri taşımak için birebirdir.

Platform tarzı konteynerlere gelince, onlar da ağır tonaja sahip yüklerin taşınmasında kullanılır. Denizyolu taşımacılığında doğrudan yüklenme olanağı olmayan tekne, yat gibi taşıt, makine veya yüklerin taşınması içindir.

Meyve ve sebzeler, deniz mamulleri, taze çiçekler, dondurulmuş yiyecekler gibi hızlı şekilde bozulmaya müsait sayamayacağımız binlerce ürünün taşınması için kullanılan konteynerler ise soğutmalı konteynerlerdir ve içleri buzdolabı gibi çalışır.

Tanker ya da tank olarak bilinen ve tüm taşımacılık sistemlerinden kullanılan silindir konteynerler ise sıvı ya da gaz niteliğindeki yüklerin güvenli şekilde taşınması için üretilen modelidir.

Son bir örnek olarak dökme Konteynerleri sayabiliriz. Buğday, arpa gibi tarım ürünleri ve özellikle tahıllar bu model konteynerler ile taşınır.

Konteyner Taşımacılığı Nedir?

Aslında konteyner modellerini açıklayarak konteyner taşımacılığı nedir sorusunun cevabını kaba da olsa vermiş olduk. Zira konteyner taşımacılığı, çeşitli konteyner türleri sayesinde yapılan taşımacılığı anlatır. Taşımacılık ürünlerin bir noktadan başka bir noktaya ulaştırılmasını içeren lojistiğin merkezinde yer alan bir faaliyettir ve konteyner taşımacılığı da bunun lokomotiflerindendir.

Konteynerler açılmaksızın gemilere, kargo uçaklarına, trenlere veya karayolu taşımasına uygun araçlara yüklenebilmektedirler. Bu nedenle konteynerin bir taşıma aracı olarak kullanıma başlandığı 50’li yıllardan günümüze konteyner taşımacılığı çok gelişmiş ve önemli bir sektör haline gelmiştir. Özellikle 1970’lerde uluslararası ticaret hacminin artması ile ulaşım dediğimiz mal veya hizmetin bir yerden bir yere ulaştırılması için de büyük bir talep doğurmuş; bu talebin karşılanması konteyner taşımacılığı konusunda çok hızlı bir gelişme yaratmıştır.

Günümüz taşımacılık sistemlerinde karayolu, demiryolu, havayolu, deniz yolu, boru hatları ve en az iki ulaştırma sisteminin kullanıldığı modlararası(intermodal) ulaştırma kullanılmaktadır. Kullanılan bu sistemler içerisinde en fazla paya sahip olan deniz taşımacılığıdır. Dünya ticaretinin yaklaşık % 80’i denizyolu taşımacılığı ile yapılmaktadır. Bu nedenle konteyner taşımacılığı denildiğinde daha ziyada deniz taşımacılığı anlaşılır.

Konteyner Taşımacılığı Neden Tercih Edilmektedir?

Farklı özelliklere sahip olan konteynerler sayesinde nerdeyse her tür ürün rahatlıkla taşınabilmektedir. Günümüzde kapıdan kapıya (doortodoor) teslimat anlayışının olması da çok hızlı ve güvenli şekilde bir çok farklı ürünü konteyner taşımacılığı sayesinde modlar arası dediğimiz kara, deniz, hava, demiryolu işbirliği ile taşıma imkanı sunuyor. Konteynerler fiziksel özellikleri sebebiyle aynı anda birden farklı türde malların taşınmasına olanak sağladığı ve bir çok kez kullanılabilecek yapıda olduğu için bir çok ekonomik üstünlük  ve verimlilik sağlıyor. Verimlilik hız kavramından ayrı düşünülemez. Kısa bir zaman diliminde binlerce ürünü indirip bindirmeye ve taşınmasına olanak veren konteyner taşımacılığı verimliliği doğrudan etkileyecektir. Dikkatten kaçırılmaması ve özellikle vurgulanması gereken bir husus da konteyner taşımacılığının sağladığı güvenlik ve emniyettir. Konteynerda ne olduğunu bilmemenin kapılarında mühür bulunmasının güvenliği üst sıralara taşıdığı muhakkaktır. Sağlamlıkları ve hava koşullarından etkilenmemeleri, elleçleme işlemlerinde işçiler yerine makinelerin kullanmasının getirdiği emniyet de artı bir özelliktir.

Bir hususta parantez açmak gerekiyor. En ekonomik olankonteyner taşımacılığı denizden yapılan konteyner taşımacılığıdır. Deniz yolu ile yapılan taşımacılık havayolu taşımacılığındanon beş yirmi kat, karayolu taşımacılığından yedi ile on kat ve demiryolundan yaklaşık dört kat daha ucuzdur.

Konteyner kullanımındaki en önemli unsur ekipmanların dünyanın her tarafında aynı standartları taşımasıdır. Çünkü dünyada milyonlarca konteynerin standartlarının olması taşıyıcıların elleçleme işlemini (yük indirme – bindirme) rahatlıkla yapmalarını sağlamasıdır. Aksi takdirde her farklı standartta konteyner için farklı ekipman gerekirdi ki bu da ya hiç mümkün olmazdı ya da maliyeti arttırırdı.

 

Dünya’da Konteyner Taşımacılığının Mevcut Durumu

Uluslararası ticaretin gelişmesi, mobil ticaret, her geçen gün taşıma modlarının yani ulaştırma kanallarının üzerine daha fazla yük bindirmektedir. Denizyolu ve Karayolu ile yapılan konteyner taşımacılığı dünya ölçeğinde yükün büyük bir kısmını taşırken aynı zamanda her geçen gün daha da genişlemektedir. Son zamanlarda yüksek kapasiteli ve teknolojik anlamda yeni gemilerin inşası, yeni limanlar ve eski limanlara olan yeni yatırımların artması, ve buralarda elleçlenen konteynerlerin daha hızlı işlem görebilmesi için yapılan ekipman yatırımlarını, karayolunda konteyner taşıyan araçların teknik kapasitelerinin gelişmesi ve geniş ağa yayılması bu noktada sayılabilir. Halihazırda uluslararası düzeyde 150 milyon TEU konteyner taşınırken 600 milyon TEU da konteyner elleçlenmektedir. Önümüzdeki yıllardaise konteyner taşımacılığıoranın yaklaşık yüzde yirmi oranında artması bekleniyor.

 

Türkiye’de Konteyner Taşımacılığının Durumu

Dünyadaki 1970’lerde başlayan konteyner taşımacılığı Türkiye’de 1980 Gümrük Antlaşması sonrası görülmeye başlanmıştır. Bu geç kalınmışlığa rağmen günümüzde Türkiye konteyner taşımacılığı listesinde dünya sıralamasında 13’dedir.  Önümüzdeki birkaç yılda ilk 10’a girmesi hedeflenmektedir. Bu hızlı yükselişin en temel nedeni Türkiye’nin ve özellikle İstanbul’un Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlama özelliği, İstanbul Boğazı’nın doğuya gidecek en kestirme yol olması ve 9 bin kilometreyi bulan sahil şeridi ile birlikte denizyolunu destekleyen karayolu, demiryolu gibi destek noktaları olmasıdır.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com