short haircuts for women tabela modelleri kayseri avukat prefabrik ev fiyatları ve modelleri
Kancalı Vinç

Şehit ve gazi ailelerine firmamızdan aldığı tüm hizmetler ücretsizdir. 🇹🇷

Kancalı Vinç

Kancalı Vinç Nedir

Günlük hayatta bazı işlerin yapılması için insan gücü yetmeyebilir. Bu sebeple insan gücü yerine insan zekasının ortaya çıkarmış olduğu bazı aletler kullanılmaktadır. Makineleşmenin yoğun olarak yaşandığı çağımızda vinçlerin kullanımı ile insan gücü ile asla kaldırılamayacak ağırlıktaki yükler çok rahat bir şekilde taşınabilmektedir. Kancalı Vinç bu vinç modelleri arasında en çok kullanılanlardan biridir. Vinçlerin yapımı mühendislik gerektiren ürünlerdir. Tonlarca ağırlığın kişilere ve taşınan malzemeye zarar vermeden kaldırılması ve taşınması oldukça zor olsa da vinçlerle çok kolay olarak yapılmaktadır.

Vinçler yapılacak işlere göre farklı özelliklere sahip olmaktadır. Bunun sebebi taşınacak malzemenin cinsinin ve ebatlarının farklılık göstermesidir. Ayrıca taşınacak eşyaların hassas olma durumu da taşıma işleminde etkili olan bir durumdur. Vinçler malzemelerin taşınması sırasında farklı yönlere doğru rahat bir şekilde hareket edebilme özelliğine sahip olmalıdır ki taşıma işinde daha hızlı ve daha pratik işlem yapılabilsin. Kancalı vinç modelleri taşıma işine daha rahat bir kullanım sağladığı için çok fazla tercih edilmektedir.

Kancalı Vinç Nerelerde Kullanılır?

Vinçler tasarım alarak insan zekasının bir ürünü olmasının yanında bu ürünlerin yapılışında kullanılan malzemelerin de farklı olması gerekmektedir. Bunun sebebi vinçlerin kullanıldığı alanlardır. Vinçler özellikle ağır işlerin yapıldığı alanlarda kullanılmaktadır. Bu da yapımlarında kullanılan hammaddenin çok dayanıklı ve ağıt yükleri taşıyabilecek nitelikte olmasını zorunlu kılmaktadır.

Vinç malzemelerin aşağı yukarı taşınmasında veya 360 derece dönerek bir yerden başka yere malzemelerin kaldırılıp konulmasında kullanılacağı için bütün bu hareketlere karşı da mukavemetinin olması zorunludur. Vinçler tasarlanırken 60 tona kadar malzemeyi bir seferde kaldırabilecek ve 40 metre yüksekliğe çıkabilecek şekilde düşünülerek yapılmıştır. Kancalı vinç modellerin de bir de uç kısımda yer alan kanca kısmının sabit olması ve taşıma sırasında çıkmaması gerekmektedir. Çünkü bu uç kısım malzemenin veya yükün bağlı bulunduğu halat veya bağlamada kullanılan malzemeye takılarak işin yapılmasını sağlamaktadır. Bu durumda vinç ucundaki kanca kısmının taşıma sırasında yerinden çıkmamasına dikkat edilmelidir.

Kancalı vinç modelleri yüklerin bir noktadan başka noktaya taşınması konusunda fabrikalarda, tersanelerde, inşaat sektöründe, yol, demiryolu, köprü yapımında ve inşaatlarında kullanılmaktadır. Vinçler yük taşıma işinin dışında kurtarma çalışmalarında da kullanılan malzemelerdir. Vinçler farklı modellere sahiptir. Farklı pek çok çeşit vinç olmasının sebebi yapılacak işe uygun olarak farklı vinçlerin kullanılma ihtiyacıdır. Bu sebeple yapılacak işe uygun vinç seçilmelidir. Yani seçilen vincin kaldırılacak yükü kaldırma kapasitesi belirlenmeli ve o işe uygun vinç tercihi yapılmalıdır. Vinçlerin üzerinde kapasiteleri yazmaktadır. Bu kapasitenin üzerinde işlerde kullanılması halinde kazalar ortaya çıkabilmektedir.

Kancalı Vinçler ve Diğer Vinç Modelleri

Çalışma fonksiyonları farklı farklı pek çok vinç tasarımı yapılmıştır. Bu vinçlerin genel olarak kullanım amacı hareket ettirmek ve kaldırmak ve taşımaktır. Vinçler kullanım alanlarına göre çeşitlere ayrılmıştır. En çok kullanılan ve piyasada en çok yapılan vinç çeşitleri şunlardır:

 • Sabit vinçler,
 • Kule vinçler,
 • Teleskobik vinçler,
 • Lastik tekerlikli vinçler (hiyap vinçler),
 • Sepetli vinçler
 • Kurtarıcı vinçlerdir.

Bütün bu vinç modellerinde taşıma işlemi sırasında kanca kullanılması söz konusu olmaktadır. Kancanın takılması ile ortaya çıkan bu vinç işlevine göre yeni bir vinç çeşidi olarak adlandırılmaktadır. Kancalı vinç modelleri kullanım sırasında çok dikkat istese de bu vinçlerde bir de kancanın takılıp çıkarılması ve uygun boyutta kanca kullanılması gibi durumlara da dikkat edilmelidir. Bu vinçlerin kullanılması sırasında takibini yapan bir mühendisin ortamda bulunması ve çalışmaları takip etmesi uygun olacaktır. Yapılan işlerde deneyim önemli olsa da bilimsellik de yabana atılmamalıdır.

Vinçlerin kullanım alanlarında dikkat edilmesi gereken önemli durumlardan biri de vinç kullanıcısının ve çevredekilerin can güvenliğinin sağlanmasıdır. Bu sebeple iş ve işçi sağlığı uzmanları tarafından çalışma alanında gerekli tedbirlerin alınması şart olarak görülmelidir. Bu konuda güvenliğin sağlanmasından işyeri sahibi sorumlu bulunmaktadır. İyi bir planlama ve çalışanların eğitimi ile kazaların önüne geçilebilir.

Kancalı Vinç Modellerinde Kullanılan Kancalar Nasıl Seçilir?

Vinçlerde kullanılmak üzere üretimi yapılan farklı boyutlarda kanca uçları bulunmaktadır. Vinçlerin kullanımı sırasında değiştirilen ve yapılacak işe göre ayarlana pek çok vinç ekipmanı ve aparatları bulunmaktadır. Vinç kancası bu aparatlar arasında en önemlilerinden biri olarak bilinmektedir. Taşımacılıkta bu aparat oldukla önemli bir yere sahiptir ve vinç kullanımı sırasında vazgeçilmezler arasında sayılabilir.

Kancalı vinç diye adlandırılan modelin kullanım alanım ne kadardır diye düşünenler varsa şunu bilmelidir ki evlerimizde kullandığımız ürünlerin, aletlerin %90 ‘ı bir yerden başka bir yere aktarılmaktadır, taşınmaktadır. Bu işler yapılırken de mutlaka kancalı vinç kullanılarak bu işlemler yapılmaktadır. Bu vinç modelleri günlük hayatımızda kullandığımız ürünlerin bize taşınmasını sağlamak amacıyla çalışma hayatında çok yoğun olarak kullanılmaya devam etmektedir. Böylece bu işi yapanların işleri de oldukça kolaylaşmış olmaktadır.

Vinçlerin taşıdığı önem kadar bu vinçlerde kullanılan ekipmanlarının dayanıklılığı da önem taşımaktadır. Bu dayanıklılık aynı zamanda hayati önem de taşıdığı için önemli görülmektedir. Bu sebeple çok büyük kapasiteli vinçlerin kullanımını tecrübeli ve eğitim almış birinin yapması uygun olacaktır. Aynı zamanda bu işler yapılırken çevrede işleri kontrol eden bir teknik elemanın bulunması da şart olmalıdır. Yapılacak işin kapasitesine göre bir vinç kancasının seçilmesi ile birlikte can güvenliğinin sağlanması söz konusu olmaktadır.

Vinç Kancası ve Dayanıklılığı Neden Önemlidir?

Kancalı vinç modellerinde kullanılan kancanın neden önemli olduğu sorusu akla gelmektedir. Bu konuda son yıllarda her şeyin teknolojilerle donatıldığı ve her konuda kolaylıkların sağlandığı alanlarda olduğu gibi taşımacılık alanında da büyük kolaylıklar sağlanmıştır. Teknoloji ile her işte daha hızlı ve daha büyük kapasiteli işler ortaya koyan ürünler tasarlanmaktadır. Bu durum taşımacılıkta çok yoğun olarak kullanılan vinçlerde de pratik kullanıma ek olarak dayanıklı ürünler ve aparatlar kullanılmasını zorunlu hale getirmiştir. Teknoloji daha çok iş ama daha zarar görme anlayışı ile yeni ürünler ortaya koymaktadır. Tonlarca ağırlıktaki yükleri taşımak üzere tasarlanmış olan vinç kancasının bu yükleri kaldırabilmesi adına üretimi sırasında biraz daha fazla işlemden geçmesini zorunlu kılmaktadır. Yani havaya kaldırılmış olan tonlarca ağırlığında bir yükün yukarıdan aşağıya düşmemesi ve çevredekilerin zarar görmemesi için kanca çok özel işlemlere tabi tutularak üretilmelidir. Kancanın üretim tekniğine bakıldığında bu aparatın kalıpta veya serbest tav denilen ortamda dövülme işlemi uygulandığı görülmektedir. Ayrıca DIN 15400 normunda yani en dayanıklı anlamına gelen malzemelerden imal edilmesi söz konusu olmaktadır.  Kancaya önce sıcak dövme işlemi uygulanır. Sonrasında ise kancanın dayanıklılığını arttırma adına gerilme ve giderme denilen tavlama işlemi yapılır.

Kancalı Vinçlerde Kullanılan Kanca Çeşitleri Nelerdir?

Vinçlerde kullanılan aparatlar arasında halatlar, kelepçeler, makaralar, frenler, tekerlekler, raylar ve kancalar bulunmaktadır. Kancalı vinç modellerinde kullanılan kancaların da farklı işlevleri ve farklı isimleri bulunaktadır. Vinç kancaları arasında en çok kullanılanlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Basit kancalar,
 • Çift ağızlı kancalar,
 • Lamelli kancalar
 • Pimli sapan kancası
 • Düz saplı tekli vinç kancası
 • Düz saplı çiftli vinç kancası

Bu kancalardan biri teknik bilgisi bulunan kişi tarafından yapılacak olan işe uygun olarak kancalı vinç için seçilmelidir.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com